Mandalový deník

stručný úvod k práci s mandalovým deníkem

Rychlá mandala je ideální začátek pro práci s mandalou. Pro tuto aktivitu si vyhraďte alespoň týden. Buďte otevření a trpěliví, dopřejte si trochu času pro sebe. I kdyby to byla jen příjemná chvilka před spaním. K práci si můžete pustit pěknou hudbu, nebo zapálit svíčku. A nezapomeňte, že při práci s rychlou mandalou nám více než o krásu mandaly jde o určitou informační a ladící hodnotu procesu volného tvoření. Tak pojďme na to!

Co budete potřebovat:

  • klidné místo bez vyrušování
  • cca 20 minut času (nejlépe večer)
  • papír A4 (lépe sešit)
  • tužka, strouhátko
  • olejové pastely (nebo pastelky, voskovky, pastely, apod.)

Postup:

  • Deníkovým způsobem stručně popište svůj den. Např. datum, čas, místo, počasí, události dne tak, jak vám přijdou na mysl. Je to proto, abyste se k tomu dni mohli později podle potřeby vrátit a připomenout si ho. Ale jen pár řádků. Úvodní text mi většinou zabere třetinu stránky a jeho sepsání trvá tak 5 minut.
  • V dalším kroku namalujte mandalu. Při malování co nejméně přemýšlejte o tom, jak malovat, prostě jen berte barvy do ruky a tvořte s nimi v kruhu mandaly tvary. Vyhněte se přesné konstrukci a předkreslování nebo gumování, jde o spontánní proces. Všímejte si, jak se vám tímto způsobem pracuje. Na malování mandaly si dejte zhruba 10 minut.
  • Posledních cca 5 min se zastavte a zavnímejte sebe v kontextu psaného a malovaného projevu. Zkuste se naladit na barvy a tvary mandaly. Mají pro vás nějaké sdělení? Vše, co k vám přichází zapište. Využijte celou stránku A4. Není třeba být konkrétní, komunikace s mandalou může začít až za pár dní. Chce to trochu cviku a trpělivosti, účinek se časem dostaví. 

Nejvíce se od mandaly můžeme učit, pokud s ní pracujeme dlouhodobě a soustavně. Protože mnohá sdělení se projeví až po nějaké době při zpětném pohledu. I když budete pracovat s mandalovým deníkem jenom týden, tak si tvoření užijete a získáte aspoň kousek prostoru pro sebe. Je možné, že se po malé ochutnávce k mandale později stejně vrátíte.